Pytania i odpowiedzi
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Nabór
Z kursu mogą skorzystać osoby pełnoletnie, które mają wykształcenie minimum podstawowe i chcą zdobyć uprawnienia rolnicze.
Należy opłacić wpisowe, które rezerwuje miejsce na liście uczestników. Rekrutacja trwa zaś do wyczerpania miejsc. Po zapisie przesyłamy umowę i inne dokumenty do wypełnienia on-line. Zapis wstępny oznacza jedynie chęć otrzymania dokładniejszych informacji o kursie i nie jest rezerwacją miejsca na nim.
Najszybciej zrobisz to, klikając przycisk Płacę wpisowe na formularzu obok. Od razu wysyłamy fakturę z potwierdzeniem płatności, umowę do podpisania on-line i gwarantujemy, że miejsce na kursie jest zarezerwowane.
Liczba miejsc na kursie jest ograniczona, dlatego przyjęcie gwarantuje tylko opłata wpisowego. Następnie należy przesłać dokumenty: kwestionariusz osobowy i umowę wypełnisz on-line, do tego badania lekarskie, potwierdzające, że nie masz przeciwwskazań do pracy w rolnictwie.
Po opłaceniu wpisowego należy jak najszybciej wypełnić on-line dokumenty (kwestionariusz, umowa) oraz przesłać zaświadczenie lekarskie. Bez tego nie można zacząć kursu.
Kandydat musi mieć ukończone 18 lat lub osiągnąć pełnoletność najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna naukę.
Obecnie trwa rekrutacja na kurs ROL.04, który zaczyna się we wrześniu 2025, ale w kwietniu 2026 planowane jest dla chętnych uruchomienie kontynuacji w formie ROL.10 i ROL.05, która trwać będzie do listopada 2026. Te kursy będą prowadzone równolegle, a egzaminy odbędą się w styczniu 2027. Zdanie dwóch kwalifikacji ROL.04 i ROL.10 daje tytuł Technika Rolnika (kod zawodu 314207), natomiast ROL.04 i ROL.05 daje tytuł Technika Agrobiznesu (kod zawodu 331402).
Przebieg nauki
Program kursu ROL.04 „Prowadzenie produkcji rolniczej” obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, skupiające się na:
- Produkcji roślinnej: wykonywanie prac związanych z uprawą roślin.
- Produkcji zwierzęcej: wykonywanie prac związanych z hodowlą zwierząt.
W ramach szkolenia kursanci realizują:
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
- Podstawy rolnictwa
- Prowadzenie produkcji roślinnej
- Dobieranie metod i środków ochrony roślin zgodnie
z zasadami integrowanej ochrony roślin - Prowadzenie produkcji zwierzęcej
- Obsługa środków technicznych stosowanych w rolnictwie
- Organizowanie zbytu zwierząt gospodarskich i produktów
rolnych - Język obcy zawodowy
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:
- Produkcja roślinna w praktyce
- Produkcja zwierzęca w praktyce
- Mechanizacja rolnictwa w praktyce
- Zajęcia praktyczne
Część teoretyczna to wykłady, które realizowane są w systemie zdalnym. Praktyka odbywa się w wybranym przez kursanta gospodarstwie rolnym. Trzeba ją zorganizować samodzielnie.
Zajęcia są nagrywane i dostępne na platformie do nauki e-learningowej. Można je odtwarzać w dowolnym czasie.
Minimalna liczba godzin kształcenia zawodowego dla Kursu Kwalifikacji Zawodowej ROL.04 wynosi 585 godzin.
W przypadku kwalifikacyjnego kursu zawodowego realizowanego on-line minimalna liczba godzin nauki zawodowej nie może być mniejsza niż 65% minimalnej liczby godzin nauki zawodowej określonej w programie nauczania dla danej kwalifikacji. Określa to rozporządzenie MEN z dnia 11 stycznia 2012 r. dotyczące kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
Stąd też na naszym kursie ROL.04 Prowadzenie produkcji pszczelarskiej kurs trwa 520 godzin.
Zajęcia online prowadzone są za pośrednictwem platformy e-learningowej, która działa bezpośrednio w przeglądarce – nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. Do nauki wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do internetu, takie jak komputer, laptop, tablet czy nawet smartfon. Aby słuchać wykładów, potrzebne są głośniki lub słuchawki.
Zajęcia praktyczne należy odbyć w dowolnym aktywnie działającym gospodarstwie rolnym. Takie miejsca powinny być wyposażone w odpowiednie maszyny i urządzenia rolnicze, umożliwiające praktyczne zdobywanie umiejętności.
Zajęcia odbywają się w porze wieczorowej. Kursanci, którzy nie mają możliwości w nich uczestniczyć, mogą odtwarzać nagrane materiały w dogodnym dla siebie czasie.
Egzaminy zawodowe
Egzamin zawodowy składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej, podczas których sprawdzana jest wiedza i umiejętności kursantów.
Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy kończy się egzaminem przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną
Tak, to egzamin państwowy. My zgłaszamy kursanta i zajmujemy się wszystkimi formalnościami za niego.
Koszt egzaminu wynosi 100 zł.
Dołożymy wszelkich starań, żeby przygotować Cię możliwie najlepiej do egzaminów. Udostępnimy Ci platformę z dostępem do historycznych testów z bazą pytań i odpowiedzi. Zdawalność osób, które poświęcą czas na przygotowanie, jest bardzo wysoka.
Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów państwowych nabywasz wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe. Wykształcenie rolnicze jest jednym z wymagań, które należy spełnić, aby stać się rolnikiem indywidualnym, ale poza tym trzeba także od co najmniej pięciu lat zamieszkiwać gminę, na której obszarze położona jest przynajmniej jedna z nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, a także posiadać lub dzierżawić użytek rolny nieprzekraczający 300 ha.
Zdobycie uprawnień rolniczych pozwala między innymi na:
- prowadzenia gospodarstw rolnych,
- kupno ziemi rolnej powyżej 1 ha,
- ubieganie się o różnego rodzaju dofinansowania i dotacje, w tym dotacje dla rolników „Młody Rolnik”,
- odprowadzanie składek do KRUS, czyli dużo niższych, niż do ZUS,
- przejęcie gospodarstwa (np. po rodzicach).
Nie, dokumenty potwierdzające ukończenie kursu nie zawierają informacji o trybie nauczania. Kurs online daje te same uprawnienia i kwalifikacje co szkolenie stacjonarne.