Kto może kupić ziemię rolną w Polsce? Aktualne przepisy

Nieruchomość gruntowa to obszar ziemi, na którym można prowadzić działalność rolniczą związaną z uprawą roślin, hodowlą zwierząt, ogrodnictwem, sadownictwem czy produkcją rybną. Osoby, które planują zakup gruntów, muszą wiedzieć, że należy spełnić określone wymogi, a posiadanie kwalifikacji rolniczych jest jednym z nich i znacznie upraszcza zakup działki rolnej. Sprawdź, kto może kupić ziemię rolną i na jakich zasadach się to odbywa.

Zakup ziemi rolnej przez nie rolnika – czy to możliwe?

Zasady zakupu nieruchomości rolnych regulowane są przez Ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, z której można się dowiedzieć, jakie ograniczenia obowiązują w nabywaniu ziemi przez osoby, które nie mają statusu rolnika. To, kto może kupić ziemię rolną, zależy od:

  • powierzchni działki,
  • statusu nabywcy,
  • celu zakupu i gotowości do prowadzenia działalności rolniczej.

Inwestorzy, którzy nie są rolnikami mogą nabyć działkę o powierzchni nieprzekraczającej 0,3 ha. W przypadku chęci posiadania nieruchomości, która jest większa niż 0,3 ha, ale jest mniejsza niż 1 ha – muszą uzyskać zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który ma prawo pierwokupu – wyjątkiem jest sytuacja, gdy sprzedaż odbywa się pomiędzy osobami blisko spokrewnionymi.

Procedura zakupu gruntów rolnych powyżej 1 ha – krok po kroku

W polskim prawie istnieją regulacje dotyczące tego, kto może kupić ziemię rolną powyżej 1 ha i są one znacznie bardziej restrykcyjne niż w przypadku mniejszych działek. Tego rodzaju transakcje obejmuje swoim nadzorem KOWR, by przeciwdziałać spekulacyjnemu obrotowi gruntami i dbać o to, żeby nieruchomości rolne trafiały przede wszystkim do osób, które faktycznie chcą aktywnie działać w rolnictwie.

Zatem jak wygląda procedura zakupu gruntów rolnych powyżej 1 ha w przypadku nie rolników? Sprzedaż ziemi może odbywać się na wniosek sprzedającego:

  • Musi on wystąpić o zgodę do oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wykazując, że nie było chętnych na zakup wśród rolników indywidualnych – ogłoszenie musi widnieć przez minimum 30 dni na portalu ogłoszeniowym KOWR.
  • Kolejnym warunkiem jest sprawdzenie, czy nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów przez inwestora.
  • Cena ziemi nie może być niższa niż 95% wartości nieruchomości ogłaszanej do publicznej wiadomości.
  • Dyrektor Generalny KOWR ma 30 dni na podjęcie decyzji i ewentualne zablokowanie sprzedaży przez prawo pierwokupu.

Zakup gruntów powyżej 1 ha na wniosek kupującego przewidziana jest dla osób, które mają status rolnika indywidualnego. W przypadku otrzymania zgody muszą zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej na nabytym terenie i do zamieszkania gminy, w której znajduje się posiadana nieruchomość rolna przez okres minimum 5 lat.

W jakich sytuacjach można łatwiej nabyć ziemię rolną?

Rolnik indywidualny to ktoś, kto może kupić ziemię rolną, również tę powyżej 1 ha, w uproszczony sposób. Jeśli nieruchomość powiększa jego majątek i nie znajduje się w innej gminie, nie potrzebuje zgody KOWR. Żeby zostać rolnikiem indywidualnym i móc nabywać grunty rolne, a także korzystać z innych przywilejów, jak m.in. dotacje, dopłaty, czy zastąpienie ZUS-u KRUSEM, trzeba spełnić określone wymagania:

  • być właścicielem gospodarstwa, którego powierzchnia nie przekracza 300 ha użytków rolnych, osobiście je prowadzić,
  • mieszkać nieprzerwanie od co najmniej 5 lat w gminie, w której znajduje się posiadane gospodarstwo,
  • mieć kwalifikacje rolnicze.

Uprawnienia rolnicze najłatwiej i najszybciej zdobyć, uczęszczając na kurs kwalifikacji zawodowej. Tego typu szkolenie dostępne jest w wygodnej zdalnej formie w Niepublicznej Branżowej Szkole I Stopnia „Ramus”. Kursanci zdobywają wiedzę, korzystając z platform e-learningowych, dzięki temu w elastyczny sposób, dostosowany do własnego tempa i możliwości nauki, mogą przygotować się do egzaminu i uzyskać formalne potwierdzenie kwalifikacji rolniczych, wymaganych przez KOWR.

Rezerwujesz pewne miejsce
Zapisz się na Kurs

Opłać wpisowe, teraz tylko 140 zł

Masz gwarancję miejsca na kursie

Jesteś na liście osób zainteresowanych
📝 Zapisz się wstępnie

Jeszcze się zastanawiasz? Zostaw dane, a wyślemy Ci więcej informacji.

Lista szybko się zapełnia – nie zwlekaj z rezerwacją miejsca

Informacje dla kandydatów:

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 17.00
(oprócz niedzieli)