Dlaczego warto zostać rolnikiem?

Pomimo rozwoju przemysłu i usług, podstawową gałęzią gospodarki każdego kraju pozostaje rolnictwo. To poziom i jakość produkcji rolnej decydują o dostępności do produktów spożywczych wysokiej jakości i w przystępnych cenach. W razie jakiegokolwiek kryzysu rolnictwo zyskuje status strategiczny. Z tych właśnie powodów pracy w rolnictwie nigdy nie zabraknie, podobnie jak środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych i unijnych, przyznawanych w formach dotacji celowych czy bezzwrotnych pożyczek. Wiele z tych form pomocy wymaga od beneficjenta m.in. posiadania zawodu rolnika, poświadczonego dyplomem.
A jak zostać rolnikiem? Najłatwiej dzięki certyfikowanemu kursowi online, realizowanemu przez Szkołę Branżową Ramus.
Po nim możesz:
- łatwiej nabyć ziemię i nieruchomości rolne,
- prowadzić gospodarstwo rolnicze,
- otrzymać dotacje krajowe i unijne,
- przejąć gospodarkę po rodzicach,
- płacić niskie składki na ubezpieczenie społeczne i emeryturę w KRUSie,
- poszerzyć i usystematyzować swoją wiedzę branżową.

Kurs rolnika online – ROL.04 czy R3?
Pod pojęciem KKZ ROL.04 (dawniej R.03 albo R3) kryje się Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy – Prowadzenie Produkcji Rolniczej. Zmiana nazwy obowiązuje od maja 2019 r. kurs na rolnika znany popularnie jako R3 został przemianowany na Kwalifikacyjny Kurs ROL.04. Stało się to na podstawie decyzji Rozporządzenia MEN z dnia 16 maja 2019 roku w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego.
Kurs ROL.04, podobnie jak niegdyś R.03 i RL.03, umożliwia uzyskanie uprawnień zawodowych Rolnika (numer zawodu 613003).
Kto może uczyć się na kursie w szkole rolniczej on-line?
Adresatami kursu na rolnika ROL.04 są wszystkie osoby, które chcą zdobyć kwalifikacje w tym właśnie zawodzie i tym samym mieć możliwość zakupu ziemi, prowadzenia gospodarstwa rolnego czy otrzymywania atrakcyjnych form pomocy finansowej w ramach funduszy krajowych i unijnych (posiadanie zawodu rolnika 613003 jest niezbędne m.in. w programie Młody Rolnik, oferującym wysokie dotacje dla początkujących gospodarzy).
Z wiedzy i praktyki przekazanej w trakcie nauczania skorzystają również rolnicy-praktycy, pragnący podnieść swoje klasyfikacje i uzyskać tytuł zawodowy oraz chcący prowadzić swoje gospodarstwa w nowoczesny i wydajny sposób.
Kurs rolnik online – czego się nauczę?
Dzięki kursowi ROL.04 nauczysz się wszystkiego, co jest przydatne w pracy w gospodarstwie rolnym. Dowiesz się, jak prowadzić produkcję rolniczą i zwierzęcą. Poznasz zasady stosowania technologii w rolnictwie. Zdobędziesz wiedzę nt. bezpiecznego i skutecznego stosowania środków ochrony roślin, nawozów i innych środków chemicznych i organicznych. Zgłębisz zasady BHP w gospodarstwie rolnym.
Dodatkowo otrzymasz wiele cennych informacji z zakresu agrobiznesu – dowiesz się, jak krok po kroku założyć własne gospodarstwo rolne i jak z zyskiem sprzedawać wyprodukowane dobra. Poznasz również branżowy język angielski i odbędziesz kurs kompetencji personalnych i społecznych, co będzie bardzo przydatne w dalszym kształceniu czy nawiązywaniu kontaktów z dostawcami i klientami, także spoza Polski.
Zdobądź uprawnienia rolnicze online!
Posiadanie kwalifikacji rolniczych jest niezbędne m.in. do zakupu ziemi rolnej, otwarcia gospodarstwa rolnego oraz do pozyskiwania dotacji lub dopłat do działalności o charakterze rolniczym. Kurs stanowi również uzupełnienie wykształcenia wymaganego w programie Młody Rolnik, umożliwiającym otrzymanie aż 150 tys. zł bezzwrotnej pomocy dla początkujących rolników.
Zaliczenie kursu ROL.04 uprawnia do dalszego rozwoju zawodowego w rolnictwie – np. do rozpoczęcia kursu ROL.05 zakończonego otrzymaniem tytułu technika agrobiznesu lub ROL.10 czy RL.16, których absolwent jest już technikiem rolnikiem.
Szybki kurs rolniczy online – jakie wymagania muszę spełnić, jak zapisać się na kurs?
Jak zostać rolnikiem bez szkoły? Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Aby przystąpić do kursu ROL.04, wystarczy wykształcenie podstawowe (choć równie często wybierają go osoby z wykształceniem gimnazjalnym, średnim i wyższym). Musisz mieć ukończone 18 lat.
Kolejnym wymaganiem jest posiadanie prawa jazdy kat. B oraz umiejętność prowadzenia ciągnika rolniczego (niekoniecznie potwierdzona posiadaniem prawa jazdy kat. T). Nie możesz również mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu rolnika (np. brak widzenia obuocznego, alergia na kurz i pyłki roślin).
Na stronie internetowej Branżowej Szkoły I Stopnia „Ramus” w Lublinie możesz wypełnić formularz, aby otrzymać więcej informacji o kursie. Przesłanie go do niczego nie zobowiązuje, możesz więc w każdej chwili zrezygnować.
Kwalifikacje rolnicze online – ile trwa ich zdobycie i ile kosztuje?
Jak zostać rolnikiem? Wystarczy zapisać się na kurs ROL.04. W Szkole Branżowej Ramus trwa obecnie nabór na tegoroczną edycję. Zajęcia zaczynają się we wrześniu 2025 i potrwają do kwietnia 2026. Kurs obejmuje 585 godzin kształcenia zawodowego, z czego 234 godziny to teoria a 351 – zajęcia praktyczne w gospodarstwie rolnym.
Opłata za cały kurs wynosi jedynie 1 690 zł i jest możliwość rozłożenia jej na raty. To świetna wiadomość dla osób, które zastanawiają się, jaki kwalifikacyjny kurs rolniczy wybrać. Szybko, wygodnie i bez obciążania domowego budżetu jednorazowym, większym wydatkiem – to nasze atuty.
Jak przebiega kurs na rolnika online?
E-learning to bardzo wygodna forma edukacji – dostęp do materiałów szkoleniowych o każdej porze, w systemie 24/7, umożliwia uczenie się w dowolnym miejscu i czasie, dzięki czemu nie koliduje z twoim życiem zawodowym i prywatnym.
Aby uzyskać kwalifikacje zawodowe rolnika, musisz również odbyć praktyki w gospodarstwie rolnym.
Technik rolnik online – czy otrzymam dyplom?
Jeśli zastanawiasz się, jak zostać rolnikiem, kurs ROL.04 online wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem. Ale czy zdobyty w tej formie zawód będzie respektowany? Z uwagi na pojawiające się w Internecie liczne oferty nieautoryzowanych kursów na rolnika, warto zweryfikować wiarygodność szkoły.
Szkoła Branżowa Ramus zgłasza każdą edycję kursu do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, na kilka dni przed rozpoczęciem zajęć. Istnieje zatem możliwość zweryfikowania legalności kursu jednym telefonem. Zdawać egzamin po ukończeniu kursu będziesz w OKE w Lublinie, a następnie otrzymasz tytuł zawodowy rolnika potwierdzony dyplomem. Dyplom otrzymają osoby z wykształceniem zawodowym, średnim lub wyższym. Wykształcenie gimnazjalne lub podstawowe umożliwia zdobycie kwalifikacji, ale bez dyplomu.